Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024
Κουτσούκου • Κέντρο Ειδικών Θεραπειών
Μυρμιδόνες Στυλίδας • Αθλητικός Σύλλογος MMA

Αήττητα τα Φάλαρα!

sporting-falara1Συναρπαστική εξέλιξη είχε το ντέρμπι μεταξύ του Sporting και των Φαλάρων. Οι Φθιωτοί σε έναν αγώνα, που είχε αρκετές διακυμάνσεις νίκησαν τους Ευρυτάνες με 53-49.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 29-5 στο κλειστό γυμναστήριο Δήμου Καρπενησίου. Ήταν στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου του 3ου τουρνουά μπάσκετ και έγινε υπό την παρουσία αρκετών φιλάθλων. Αναμετρήθηκαν δυο ομάδες, οι οποίες στηρίζονται σε αρκετά ψηλά κορμιά. Άρχισε στις 7 και όχι στις 6.
Ο Sporting έκανε κακό ξεκίνημα, ωστόσο με πολύ καλή άμυνα και μπροστάρη τον Χατζή κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να βρεθεί μπροστά μέχρι λίγα λεπτά πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο 3λεπτο περιορίστηκε σε κακές επιλογές και γνώρισε την δεύτερη ήττα του, η οποία είναι ανώδυνη, καθώς για να έμπαινε στην πρώτη 2αδα έπρεπε να κερδίσει με 16 πόντους διαφορά.
Οι Στυλιδιώτες απέδειξαν για ένα ακόμη παιχνίδι ότι είναι ένα σκληροτράχηλο και πολύ δυνατό σύνολο, το οποίο δύσκολα μπορεί να κάμψει κάποιος αντίπαλος. Με αρκετά δυνατή άμυνα τα Φάλαρα και πληθώρα επιθετικών επιλογών έκαναν το 4/4 και εξασφάλισαν την πρώτη θέση του ομίλου.
Ο Sporting θα αγωνιστεί την τελευταία (5η) αγωνιστική με το Μεγάλο Χωριό και τα Φάλαρα ενάντια στο Ρακόμελο, έχοντας αμφότεροι τον πρώτο λόγο για την επικράτηση