Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024
Μυρμιδόνες Στυλίδας • Αθλητικός Σύλλογος MMA
Κουτσούκου • Κέντρο Ειδικών Θεραπειών

Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής στην Α’ Φθιώτιδας

Με την 20ή αγωνιστική συνεχίστηκε το Σάββατο (30/1) το πρωτάθλημα της Α’ Φθιώτιδας. Σημειώθηκαν συνολικά 27 τέρματα. Με νίκες συνέχισαν οι πρωτοπόροι.
Η πρωτοπόρος Μαλεσίνα νίκησε τον Άρη στον Άγιο Κωνσταντίνο με 2-0. Η ομάδα του Δημήτρη Σαλαπάτα καθάρισε το ματς στο πρώτο ημίχρονο πετυχαίνοντας τα γκολ σε διάστημα 6 λεπτών (32′-38′). Βρήκε και πάλι δίχτυα ο Κώστας Ρούσσης που έχει επιστρέψει δριμύτερος μετά τον τραυματισμό του.
Αλώβητος πέρασε από την έδρα του Καλαποδίου ο Ολυμπιακός Λαμίας επικρατώντας με σκορ 3-1. Οι ερυθρόλευκοι είχαν ως κορυφαίο το Μαλισσόβα που πέτυχε δυο γκολ. Μετά τη λήξη του αγώνα είχαμε ένταση μεταξύ των παικτών των δυο ομάδων. Μάλιστα σε δηλώσεις του στο STAR Κεντρικής Ελλάδας ο προπονητής του Ολυμπιακού Λαμίας Σπύρος Λέντας κατήγγειλε κακή φιλοξενία από τους γηπεδούχους, ενώ ο προπονητής του Καλαποδίου Χρήστος Θεοχάρης αναφέρθηκε σε προκλητική συμπεριφορά από συγκεκριμένο παίκτη του Ολυμπιακού Λαμίας.
Σπουδαίο διπλό για την Ένωση 2010 στο Μεγαπλάτανο. Το συγκρότημα του Πέτρου Καραΐσκου επιβλήθηκε της Αταλάντης με 2-1. Το γκολ που έδωσε τη νίκη στην ομάδα της δυτικής Φθιώτιδας πέτυχε ο Λυτάκης με πέναλτι στο 90′. Η Ένωση είχε προηγηθεί με το Γιάννη Λάππα, ενώ ο ΑΠΟ είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον πρώτο σκόρερ της κατηγορίας Ζήση Κωνσταντίνου.
Επιστροφή στις νίκες για τη Στυλίδα. Η ομάδα του Γιάννη Περιβολιώτη επικράτησε εκτός έδρας του Αστέρα Σταυρού με 3-0. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 9 παίκτες λόγω αποβολής των Καλύβα και Σταϊκούρα με απευθείας κόκκινη κάρτα, ενώ η Στυλίδα έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κραβαρίτη με 2η κίτρινη κάρτα.
Στο γήπεδο των Ευρυτάνων, ο Ευρυτανικός αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τη Δάφνη Λιβανατών. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό με το Στάθη Ματίκα, ενώ η ομάδα του Δημήτρη Βέλλου ισοφάρισε στο 62′ με τον Πούλο. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ηλιόπουλου στο 67′.
Με νίκη συνέχισαν τα Καμένα Βούρλα που επικράτησαν του Ελατειακού με 3-1. Και τα τέσσερα γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκαν στο 2ο ημίχρονο.
Συναρπαστικό ματς με ανατροπές έγινε στο Μώλο. Ο Παμμωλιακός του Γιάννη Αποστόλου επιβλήθηκε το Νέου Κρικέλλου με 3-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν πολύ νωρίς με το Νεοφώτιστο, με το Νέο Κρίκελλο να κάνει την ανατροπή με γκολ των Τηλιόπουλου και Σιώτη και να προηγείται με 2-1 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Παμμωλιακός έκανε νέα ανατροπή και με γκολ των Ευσταθίου και Αποστόλου έφτασε σε μια σημαντική νίκη.
Σημαντική νίκη πέτυχε ο Κηφισσός Κάτω Τιθορέας. Η ομάδα του Βαγγέλη Λέντα κέρδισε τις Ράχες με 2-1 και ανέβηκε στην 14η θέση της βαθμολογίας.
Ο Προμηθέας ήταν ο νικητής στο ντέρμπι ουραγών της αγωνιστικής. Η ομάδα της Στυλίδας επικράτησε του Παγκρατιακού με 1-0. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Ντούρμας στο 87ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:
Άρης Αγ. Κων/νου-Μαλεσίνα 0-2 (32’ Ρούσσης, 38’ Ζαννιάς)

Ευρυτανικός-Δάφνη Λιβανατών 1-1 (6’ Στ. Ματίκας-62’ Πούλος)

Παμμωλιακός-Νέο Κρίκελλο 3-2 (4’ Νεοφώτιστος, 62’ Ευσταθίου, 82’ Αποστόλου-30’ Τηλιόπουλος, 38’ Σιώτης)

Αστέρας Σταυρού-Στυλίδα 0-3 (36’ Αλ. Κουφιώτης, 49’ Λάγιος, 94’ Ζάχαρης)

Κηφισσός Κάτω Τιθορέας-Ράχες 2-1 (9’ Ζουλέκου, 56’ Νάστος-88’ Αλ. Αραπίτσας)

Καμένα Βούρλα-Ελατειακός 3-1 (57’ Βαργιανίτης, 60’ αυτογκόλ Στεργίου, 68’ πεν. Μπαγινέτας -67’ Τσιάμης)

Προμηθέας Στυλίδας-Παγκρατιακός 1-0 (87’ Ντούρμας)

Καλαπόδι-Ολυμπιακός Λαμίας 1-3 (22’ Δαλιάνης-18’, 67’ Μαλισσόβας, 52’ αυτογκόλ Δαλιάνης)

Αταλάντη-Ένωση 2010 1-2 (68’ Κωνσταντίνου-36’ Γ. Λάππας, 90’ πεν. Λυτάκης)