Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024
Κουτσούκου • Κέντρο Ειδικών Θεραπειών

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής στην Α’ Φθιώτιδας

ΓΗΠΕΔΟ ΣΤΥΛΙΔΑΣ ΠΑΝΟΡΑΜΙΚΗΜε την 25η αγωνιστική συνεχίστηκε το Σάββατο (27/2) το πρωτάθλημα της Α’ Φθιώτιδας. Σημειώθηκαν συνολικά 16 τέρματα. Πάτησε κορυφή ο Ολυμπιακός Λαμίας, όπου συγκατοικεί πλέον με τη Μαλεσίνα.

Η Μαλεσίνα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον αξιόμαχο Ελατειακό. Πλέον η ομάδα του Δημήτρη Σαλαπάτα έχει και συγκάτοικο στην κορυφή, τον Ολυμπιακό Λαμίας. Ο Ελατειακός προηγήθηκε στο 44’ με το Δαμπάνη, ενώ η Μαλεσίνα ισοφάρισε στο 75’ με το Ρούσση και στη συνέχεια έχασε αρκετές ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο ντέρμπι της ημέρας ο Ολυμπιακός Λαμίας επικράτησε της Στυλίδας με 1-0, πάτησε κορυφή και μάλιστα υπερτερεί στην ισοβαθμία με τη Μαλεσίνα. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Νίκος Λέντας στο 89ο λεπτό. Η Στυλίδα ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Νάσιου στο 93’.

Στραβοπάτησε στη Μακρακώμη η Ένωση 2010. Η ομάδα του Πέτρου Καραΐσκου αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με το Νέο Κρίκελλο και έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει κι άλλο την κορυφή. Οι φιλοξενούμενοι του Ανδρέα Ανυφαντή προηγήθηκαν με το Ρουμπή στο 30’, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 84’ με τον Ψυχογιό.

Μοιρασιά είχαμε στο Καλαπόδι. Η τοπική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με τον Άρη Αγίου Κωνσταντίνου.

«Λευκή» ισοπαλία και στα Καμένα Βούρλα, όπου η τοπική ομάδα μοιράστηκε βαθμούς και εντυπώσεις με τον Παμμωλιακό.

Στο Μεγαπλάτανο η Αταλάντη νίκησε τη Δάφνη Λιβανατών με 2-0. Και τα δυο γκολ σημειώθηκαν στο 2ο ημίχρονο. Κωνσταντίνου και Τζιβελέκης οι σκόρερ για την ομάδα του Άγγελου Κυριάκου.

Στη Στυλίδα ο Ευρυτανικός επιβλήθηκε του Προμηθέα με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2 χάρη σε γκολ των Στοφόρου και Αλεξίου, ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Κουφιώτη.

Συναρπαστικό παιχνίδι με ανατροπές έγινε στην Κάτω Τιθορέα με τον Κηφισσό να επικρατεί του Αστέρα Σταυρού με 3-2. Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς γκολ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το Λάμπρου στο 50’. Ο Αστέρας Σταυρού έκανε την ανατροπή μέσα σε δυο λεπτά (70’-72’) με τους Τσιλίκα και Κουτσούκο. Ο Κηφισσός πήρε τη νίκη με γκολ του Κοτσιλή στο 80’ και του Ζιάκα στις καθυστερήσεις.

Στο ενωσιακό γήπεδο οι Ράχες νίκησαν τον ουραγό Παγκρατιακό με 1-0. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Κωστόπουλος στο 70’.

Τα αποτελέσματα:

Μαλεσίνα-Ελατειακός 1-1 (75’ Ρούσσης-44’ Δαμπάνης)

Παγκρατιακός-Ράχες 0-1 (70’ Κωστόπουλος)

Ολυμπιακός Λαμίας-Στυλίδα 1-0 (89’ Ν. Λέντας)

Ένωση 2010-Νέο Κρίκελλο 1-1 (84’ Ψυχογιός-30’ Ρουμπής)

Αταλάντη-Δάφνη Λιβανατών 2-0 (54’ Κωνσταντίνου, 82’ Τζιβελέκης)

Καλαπόδι-Άρης Αγ. Κων/νου 0-0

Προμηθέας Στυλίδας-Ευρυτανικός 1-2 (75’ Κουφιώτης-11’ Στοφόρος, 40’ Αλεξίου)

Καμένα Βούρλα-Παμμωλιακός 0-0

Κηφισσός Κ. Τιθορέας-Αστέρας Σταυρού 3-2 (50’ Λάμπρου, 80’ Κοτσιλής, 90+ Ζιάκας-70’ Τσιλίκας, 72’ Κουτσούκος)