0
Δημοσιεύτηκε 30 Απρ 2013, 07:30   /   ΔΙΑΦΟΡΑ
 
 

Η απονομή των βραβείων στον 1ο Περιφερειακό Μαθητικό Διαγωνισμό Επιχειρηματικότητας & Καινοτομίας

aponomi brabeiwn ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑΣ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΑ ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΛΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΟΝΟΜΗ ΒΡΑΒΕΙΩΝ

Με ιδιαίτερη επιτυχία ολοκληρώθηκε η τελετή απονομής βραβείων στους μαθητές που πρώτευσαν στον 1ο Περιφερειακό Μαθητικό Διαγωνισμό Επιχειρηματικότητας & Καινοτομίας που συνδιοργάνωσαν τα Εμποροβιομηχανικά Επιμελητήρια Στερεάς Ελλάδας.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 26 Απριλίου 2013 στο Δημοτικό Θέατρο Λαμίας. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Α. Υπουργός Οικονομικών κος Χ. Σταϊκούρας, Ο Δήμαρχος Λαμιέων κος Γ. Κοτρωνιάς, ο Αντιπεριφερειάρχης Στερεάς κος Η. Σανίδας, ο Περιφερειακός Δ/ντης Εκπαίδευσης κος Η. Παλιαλέξης, ο Δ/ντης Β/βάθμιας Εκπαίδευσης κος Σ. Πιλιτζίδης, ο Πρόεδρος του Επιμελητηρίου Αργολίδας κος Φ. Δαμούλος, πλήθος κόσμου και εκπροσώπων εκπαίδευσης καθώς και αρκετοί μαθητές.

 Οι οικοδεσπότες Πρόεδροι των Επιμελητηρίων της Στερεάς ευχαρίστησαν όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στο διαγωνισμό και ανανέωσαν το ραντεβού για του χρόνου με την ευχή να αποτελέσει η εκδήλωση αυτή θεσμό για την Περιφέρειά μας. Σημαντική επίσης παρουσία στην εκδήλωση, ο κος Γιώργος Κολλιόπουλος, επίσημος προσκεκλημένος ο οποίος ανέλυσε τη σημασία της σωστής τυποποίησης & προώθησης των προϊόντων και την εξωστρέφεια που χρειάζεται να επιδείξουν οι επιχειρήσεις μας. Ο κος Κολλιόπουλος βραβεύθηκε από τους Προέδρους των 5 Επιμελητηρίων για την επιτυχή επιχειρηματική του δράση στο εξωτερικό.

Φωτογραφίες και υλικό της εκδήλωσης: http://www.sendspace.com/file/hu3oas

 Η κατάταξη των βραβευθέντων μαθητών έχει ως εξής:

ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΒΡΑΒΕΙΩΝ

1ο Βραβείο: (έπαθλο: 2000 €) Η ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΞΥΛΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΩΝ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ

Μαθητές: ΑΝΑΡΓΥΡΟΣ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ, ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΠΑΝΤΑΖΗΣ, ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΣΙΨΑΣ

Σχολείο: 3ο ΓΕΛ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (ΕΥΒΟΙΑ)

2ο Βραβείο: (έπαθλο: 1500 €)ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΗ ΦΘΙΑ

Μαθητής: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΛΑΜΠΑΝΟΣ

Σχολείο: 5ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΜΙΑΣ, Β’ ΤΑΞΗ (ΦΘΙΩΤΙΔΑ)

3ο Βραβείο: (έπαθλο: 1000 €) ΕΛΑΙΑ ΔΕΛΦΙΚΗ Α.Ε.

Μαθητής: ΗΛΙΑΣ ΤΣΑΚΙΡΗΣ

Σχολείο: ΓΕΛ ΙΤΕΑΣ, Β’ ΤΑΞΗ (ΦΩΚΙΔΑ)

4ο Βραβείο: (έπαθλο: 800 €)ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ & ΜΕΤΑΠΟΙΗΣΗ ΛΕΒΑΝΤΑΣ

Μαθητής: ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΛΕΤΣΑΣ

Σχολείο: 6ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΜΙΑΣ, Α’ ΤΑΞΗ (ΦΘΙΩΤΙΔΑ)

5ο Βραβείο: (έπαθλο: 700 €) ΑΓΡΟΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΤΑΛΥΜΑΤΑ – ΕΛΑΙΑΣ ΓΗ

Μαθήτρια: ΕΛΕΝΗ ΡΗΓΑ

Σχολείο: ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (ΦΩΚΙΔΑ)

ΕΙΔΙΚΑ ΒΡΑΒΕΙΑ

Ειδικό Βραβείο Νεανικού Επιχειρείν: (έπαθλο: 700 €) Καλλιέργεια Τρούφας

Μαθητής: ΣΤΑΥΡΟΣ ΠΕΤΑΡΟΥΔΗΣ

Σχολείο: ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ, Α’ ΤΑΞΗ (ΕΥΡΥΤΑΝΙΑ)

Ειδικό Βραβείο Πρωτότυπης Σκέψης: (έπαθλο: 700 €) Νεροτσουλήθρες

Μαθήτριες: ΣΟΦΟΥ ΜΑΡΙΑ – ΣΟΦΙΑ, ΣΥΡΟΥ ΖΑΧΑΡΕΝΙΑ

Σχολείο: 2ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (ΒΟΙΩΤΙΑ)

ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΑ & ΔΙΠΛΩΜΑΤΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Εργασία: Η υπεραξία ενός αγροτικού προϊόντος

Μαθητής: ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΤΣΕΚΟΥΡΑΣ

Σχολείο: 2ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

Εργασία: Η γη μας – Ο θησαυρός μας

Μαθήτρια: ΜΑΡΙΑ – ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΡΑΠΤΗ

Σχολείο: ΓΕΛ ΑΡΑΧΩΒΑΣ

Εργασία: ΑΡΩΓΟΣ Α. Ε. – Υπηρεσίες Υποστήριξης Αγροτών από Απόσταση

Μαθητές: ΚΑΛΑΛΟΥΕ ΙΩΣΗΦ, ΚΟΝΔΥΛΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ, ΝΤΑΛΛΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

Σχολείο: 1ο ΕΠΑΛ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ

Εργασία: ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΑΡΩΜΑΤΙΚΩΝ – ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΩΝ ΦΥΤΩΝ ΣΤΗΝ ΕΥΡΥΤΑΝΙΑ

Μαθήτρια: ΠΕΤΑΡΟΥΔΗ ΜΙΧΑΕΛΑ

Σχολείο: ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ, Γ’ ΤΑΞΗ

Εργασία: ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΥ ΑΠΟΘΕΜΑΤΟΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ – ΑΜΦΙΣΣΑΙΚΟ ΘΕΜΑΤΙΚΟ ΠΑΡΚΟ

Μαθήτριες: ΜΟΥΡΤΟΥ ΕΥΘΥΜΙΑ, ΚΟΤΣΑΝΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ

Σχολείο: ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΜΦΙΣΣΑΣ, Β’ ΤΑΞΗ

Εργασία: PARENT CARES

Μαθητές: ΝΙΚΗΤΑΣ ΠΑΣΛΗΣ, ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ

Σχολείο: 1ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΜΙΑΣ

Εργασία: ΑΥΛΙΔΑ Α. Ε.

Μαθητές: ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΤΟΠΗΣ, ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ΣΤΥΛΙΑΡΑ

Σχολείο: ΓΕΛ ΑΥΛΙΔΑΣ

Εργασία: SMARTMARK€T

Μαθητές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΟΥΛΙΩΤΗΣ, ΜΑΡΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ

Σχολείο: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ Α

 

ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΟΥ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟΥ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ  

 


Niki Giannoulidou

 
Niki Giannoulidou