Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024
Κουτσούκου • Κέντρο Ειδικών Θεραπειών
Μυρμιδόνες Στυλίδας • Αθλητικός Σύλλογος MMA

Τα Φάλαρα έβαλαν πλώρη για τελικό!

asteras-falara1Επική ανατροπή στο 4ο 10λεπτο για τα Φάλαρα που γύρισαν ένα χαμένο ματς και πανηγύρισαν την πρόκριση στον τελικό κερδίζοντας τον Αστέρα με 71-69. Παράλληλα έσπασε και το αήττητο 3 χρόνων του τροπαιούχου του θεσμού.
Ο ημιτελικός του 3ου τουρνουά μπάσκετ του Δήμου Καρπενησίου διεξήχθη την Παρασκευή 14/6 στο κλειστό γήπεδο μπάσκετ του Δήμου Καρπενησίου. Ξεκίνησε στις 8.25 το βράδυ και τελείωσε στις 10 το βράδυ. Τον παρακολούθησαν γύρω στα 170 με 180 άτομα.
Ο Αστέρας με πρωταγωνιστική τον αρχηγό Γιάννη Ηλιάδη, που βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα και σκόραρε ασταμάτητα σε 1ο και 2ο 10λεπτο φάνηκε ότι θα έκανε περίπατο και θα περνούσε χωρίς δυσκολία στον τελικό. Η ομάδα ενώ έκανε πολύ καλό ματς από το 4ο 10λεπτο και έπειτα δεν ήταν αποτελεσματική στην επίθεση και έχασε ένα δικό της παιχνίδι, το οποίο τον φέρνει στον μικρό τελικό. Στους 30 σταμάτησε ο αρχηγός Γιάννης Ηλιάδης, ο οποίος ήταν συγκλονιστικός και έβαλε και 4 τρίποντα.
Τα Φάλαρα του Αποστόλη Λαχανά κυνηγούσαν συνέχεια τους Καρπενησιώτες και βρισκόντουσαν πίσω στο σκορ συνεχώς. Δεν ήταν εξίσου εύστοχα και δυνατά μέσα από το καλάθι που είναι η δύναμη τους και δέχτηκαν αρκετά εύκολα καλάθια, αφού η άμυνα ζώνης έσπαγε εύκολα. Στο τελευταίο 10λεπτο εγκλώβισαν τον Ηλιάδη με στενό μαρκάρισμα και έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί (28-8 σκορ 4ου 10λεπτου) για να πάρουν την σπουδαία πρόκριση στον τελικό. Οι Στυλιδιώτες για ακόμη ένα ματς πήραν σκοράρισμα από αρκετούς παίκτες και έδειξαν ομάδα συνόλου.